Gospodării și drumuri inundate în nordul țării: salvatorii au intervenit în raioanele Drochia și Soroca
Pompierii și salvatorii au fost solicitați să intervină în mai multe localități ale țării afectate de precipitațiile abundente. În nordul țării, de intervenția acestora a fost nevoie în raioanele Drochia și Soroca, scrie NordInfo.md.
Cele mai multe misiuni au fost desfășurate în satul Gribova din raionul Drochia, unde angajații IGSU au intervenit pentru efectuarea lucrărilor de pompare a apei din mai multe gospodării, case de locuit și beciuri afectate de ploi. Totodată, au fost solicitări și pentru efectuarea lucrărilor de deblocare a unor porțiuni de drum, afectate de acumulările de apă.
Menționăm că pe parcursul zilelor de 6 și 7 iunie, meteorologii au anunțat Cod Galben de instabilitate atmosferică pe întreg teritoriul țării.
Astfel, sâmbătă, 6 iunie, în intervalul orelor 13.00 – 23.00, pe arii extinse se prevăd ploi de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, izolat averse puternice 15-45 l/m2, cu grindină și vijelie în rafale de până la 15-20 m/s.
Iar duminică, 7 iunie, pe arii extinse va ploua, periodic averse puternice, prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 15-45 l/m2. Izolat ploile vor fi însoțite de descărcări electrice.
Niciun comentariu! Fii primul.