VIDEO | Nordul rămâne fără apă? Alexandru Munteanu și Gheorghe Hajder se află la Soroca
Mai mulți locuitori din Bălți anunță că au rămas fără apă la robinet. Oamenii au fost avertizați încă de dimineață despre instituirea codului galben de alertă în nordul țării, după ce analizele de laborator au indicat depășiri ale limitelor admise de poluare în apa râului Nistru, în zona localității Naslavcea, scrie Nordinfo.md.
În consecință, o parte din nordul țării va avea deficit de apă. Mai mult, apa care curge prin robinete nu este sigură pentru consum.
Poluarea a fost provocată de combustibilul ajuns în râu după un atac asupra unei hidrocentrale din Ucraina, iar substanțele continuă să fie transportate de curentul apei.
„Cu suportul colegilor din România a fost instalat cel de-al doilea baraj absorbant pentru a colecta substanța petrolieră de pe Nistru”, a anunțat ministrul mediului, Gheorghe Hajder.
Amintim că și partea ucraineană a intervenit pe malul lor al râului pentru a limita efectele poluării. Specialiștii monitorizează constant calitatea apei, prelevând probe la fiecare șase ore cu un laborator mobil.
De asemenea, echipele de intervenție instalează filtre și folosesc baloți de paie pentru a reține substanțele poluante.
Premierul R. Moldova, Alexandru Munteanu și ministrul mediului, Gheorghe Hajder, se află la Soroca pentru a monitoriza situația din teren.
„Echipele IGSU, Armata Națională, Apele Moldovei și Agenția de Mediu intervin aici pentru a limita impactul asupra cetățenilor. În timp ce Rusia continuă să atace statul vecin, partenerii noștri internaționali sunt alături de noi”, a declarat premierul.
Alexandru Munteanu a mai scris că a solicitat, prin Ministerul Afacerilor Interne, activarea Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene.
Autoritățile anunță că vor reveni cu informații actualizate pe măsură ce apar noi date privind calitatea apei.
Niciun comentariu! Fii primul.